Konstresa till det vackra Bohuslän.
En regnig och kall dag åkte vi till Tjörn. Men tro det eller ej men när vi kom fram var regnet borta och solen kom fram.

Tjörn är Sveriges sjunde största ö. Tjörns näringsliv är fortfarande präglat av fiske och sjöfart.
Första stoppet på resan var skulpturparken Pilane, där man upplever naturen och konsten samtidigt.

Vår trevliga guide kom in i bussen och förberedde oss på vilka konstverk vi skulle möta under vår vandring. Det första konstverken var av den schweiziska konstnären Ugo Rondinone. Konstverken Primordial består av fem stora stenskulpturer med olika titlar.
Konstverken var fem meter höga och liknade stora jättar, så att gå där en kväll känns inte lockande, för tänk om de kan prata efter mörkrets inbrott.

Ugo hade också skapat The Sun som stod högst upp på berget och var en stor guldring med törnen på och därifrån kunde vi se Pater Noster och den bohuslänska arkipelagen.

VI beundrade också konstverk av Moa Israelsson, Jay Gard, Göran Hägg, Tony Cragg, Sofia Olofsson och Jaume Plensa. Därefter gick vi genom en liten vacker trädgård och många frågade guiden vad det var för vackert vi såg.
Det sista men absolut vackraste konstverket är Anna som alltid står där högt uppe på berget och blickar ut över landskapet.


Innan vi kom till bussen gick vi förbi Pilane gravfält som är ett av Sveriges äldsta, största och vackrast belägna.

Promenaden var upp och ner bland klipporna på små vägar med vacker flora och utsikt. Tyvärr var inte fåren där ännu men de har en stor mysprägel.
Tillbaka i bussen tackade guiden för sig och vi åkte vidare till Skärhamn och lunch på Akvarellmuseet. I en fantastisk vacker matsal och underbar utsikt över havet intog vi en god fiskmåltid.

Vår guide väntade oss efter maten och han berättade att Nordiska Akvarellmuseet firar 25 år.

Utställningen heter World of Pattern. Den här utställningen visar konst och design, där mönster ofta tagits fram i form av akvarellskisser.

Vi vandrade runt med honom och stannade framför många fantastiska motiv. Han presenterade verk av kända konstnärer och formgivare som William Morris, Josef Hoffman, Anni och Josef Alberts, Josef Frank, Viola Gråsten, Stig Lindberg, Arne Jacobsen och Maija Isola.
Dessa verk visas tillsammans med några samtida konstnärer som fortsätter tänja på gränserna mellan konst och design och man kan se både historiska och moderna perspektiv på mönster.

Jag beundrar verkligen det engagemang guiden hade när han berättade om de olika verken för oss.

Efter denna lärorika dag avslutade vi resan med fika på Bruket utanför Borås. Och det var sannerligen en jättebulle vi fick, så mätta blev vi av den och av all vacker konst vi sett.

Text och bild: Helena och Anders
